Alumni interjú Demeter Eszter grafikussal

Szerző: | Alumni, Grafika, Interjú, Junior

A grafikusi út elejéről

Hogyan keveredtél a grafika területére?

Eredetileg turizmus-vendéglátás szakon végeztem a Budapesti Gazdasági Egyetemen, azt követően pedig dolgoztam szállodában sales területen, utazási irodákban, illetve 2 szezont recepciósként Ausztriában. Viszont elég hamar kiderült, hogy nem igazán az én pályám a vendéglátás, sokkal zárkózottabb személyiségnek tartom magam, mint amennyire ott épp az ellenkezője szükséges és ez sokat ki is vett belőlem, valamint úgy éreztem, hogy azt a kreativitást sem tudom nagyon kamatoztatni, ami bennem van, nem tudok mit alkotni, pedig nagyon vágynék rá.

Ezen szerettem volna változtatni, de akkor már nagyon. 2020 márciusában a téli szezon végén Ausztriában is felütötte a fejét a covid és hát akarva akaratlanul is, de elvesztettem a munkám, ahogy sokan mások is a turizmusban. Nekem viszont ez volt az a pont, ahol eldöntöttem, hogy szakmát váltok és bár a művészet mindig is csak hobbiként volt jelen a mindennapjaimban, tudtam, hogy ezen változtatni szeretnék.

Az első lépés az volt, hogy vettem egy iPadet, letöltöttem a Procreatet és elkezdtem digitálisan illusztrálni. Ezután szembejött velem a Hollóka látványtervezés minikurzusa, amin részt is vettem, majd nem sokkal később beadtam a jelentkezésem az egy éves grafikai képzésre, ami azóta is életem egyik legjobb befektetése és döntése volt. A grafika szak után elvégeztem a Hollóka UX/UI képzését is, szóval mondhatjuk, hogy majdnem az összes képzésbe belekóstoltam. 🙂

Kezdetben hogyan fejlesztetted magad mielőtt Hollókás lettél?

Igazából én tényleg csak hobbi szinten festettem, rajzoltam szabadidőmben, amit épp szerettem volna, más képzésre nem jártam előtte az általános iskolai képzőművészeti szakkört kivéve. Talán azt mondanám, hogy a digitális illusztráláshoz kapcsolódó Procreate program volt az, amit így autodidakta tanultam közvetlen a Hollókás időszak előtt YouTube videókból.

Vannak olyan platformok amiket ajánlasz a kezdőknek?

A Domestika és a Skillshare azok, amiket én próbáltam és tudom ajánlani, hogy egy pár rövid kurzust érdemes megnézni, mielőtt az ember beiratkozik a képzésre, hogy ne legyen teljesen idegen a szoftverhasználat, de a YouTube-on is rengeteg lehetőség van.

A képzés alatti időszakról

Miben tudtál a legjobban fejlődni a képzés alatt?

Mivel én teljesen a nulláról kezdtem el tanulni a grafikát, így azt mondanám, hogy mindenben. Kezdve a program használattól, az elméleti dolgokon át egészen tervezői attitűdöm fejlődéséig. De sokkal precízebb és türelmesebb is lettem.

Mivel volt a legnehezebb megbirkóznod a szakmai fejlődésed során?

Nekem a timingtartás volt talán, ami a legnehezebb volt. Nem igazán tudtam eleinte jól beosztani az időmet egy-egy feladatnál. Stresszelt hogyha meg volt mondva, hogy erre most x percem van gyorsan skiccelni és ötletelni, de a képzés végére úgy gondolom ezen sikerült rengeteget javítani.

Voltak a képzés feladatai közben pozitív vagy negatív csalódásaid?

Az éves projektfeladatnál az volt a nehéz, hogy teljesen a képzés elejétől a képzés végéig dolgoztunk az adott projekten, és a végén már néha úgy éreztem, teljesen máshogy kellett volna az adott projekthez hozzányúlni az elején. Nehéz volt következetesnek maradni brand-en belül, mert sokszor változtattam volna már kész dolgokon, ahogy egyre több mindenben fejlődtem és kezdett el körvonalazódni bennem, hogy mi tetszik és mi nem, miben vagyok magabiztos és miben nem.

A képzés utáni időszakról

Hogyan alakult az elhelyezkedésed a munkaerőpiacon? 

Abból a szempontból nagyon nehéz volt, hogy teljesen kezdőként, egy éves képzéssel nem sok munkáltató bízik meg első ránézésre valakiben. Abból a szempontból viszont szerencsések vagyunk, mint grafikusok, hogy a portfóliónk alapján ítélnek általában és nem az önéletrajzunkban szereplő adatok alapján és a képzés végére, aki keményen dolgozik nagyon erős portfóliót tud építeni. Amikor elkezdtem jelentkezni grafikus pozíciókra, akkor többször eljutottam az utolsó körig, de a végén soha nem rám esett a választás. De volt két olyan is, ahol azt mondták, hogy engem választottak, majd utána szóltak, hogy bocsi,  sztornó az egész, na az kicsit lehozott az életről akkor. Ami a legmegterhelőbb volt, az az, hogy rengeteg próbamunkát készítettem, de eredménye nem nagyon volt.

Hol dolgozol jelenleg? 

Több elutasítás után jelentkeztem egy full service ügynökséghez és emlékszem, itt volt a legjobban hozzám illő a próbamunka, úgyhogy extrán lelkes voltam. Nagyon jól éreztem magam a személyes interjún is, valahogy én is elhittem akkor, hogy lehetnék ennek a csapatnak a részese és szívesen dolgoznék ott. Úgyhogy azóta a Hello Agency csapatát erősítem grafikusként, már több, mint fél éve.

Milyen projekteken dolgozol?

Elég vegyes projekteken dolgozom, az ügyfeleink is nagyon különböző területekről jönnek. Csinálok social media megjelenéseket, plakátokat, keyvisual-okat, kiadványt, employer branding kampányt, illetve a saját belsős arculatunkat is feltuningoltuk az elmúlt időszakban. Azt gondolom, hogy pályakezdőként nagyon jó, ha ügynökséghez kerül az ember, mert változatos projektekben vehet részt és rövid idő alatt nagyon sokat lehet fejlődni.

Mik voltak a nagyobb mérföldköveid az eddigi pályád alatt ?

Az egyik az az, hogy Westend 2022-es Élj Tudatosan design pályázaton különdíjas lettem a munkámmal, aminek nagyon örültem. A másik pedig, hogy a munkahelyemen volt egy kisebb arculati frissítésünk idén, illetve megújult a weboldalunk is, ahol én készíthettem el a szolgáltatásink menüpontban az új illusztrációkat és hát nagyon örültem, hogy pályakezdőként pár hónapos tapasztalat után bizalmat kaptam és ezt én készíthettem el.

Mik a hosszú távú terveid a szakmában?

Most úgy érzem, nagyon a helyemen vagyok, szeretek ezzel foglalkozni és folyamatosan vágyom a fejlődésre. Szeretnék idővel jobban elmélyülni majd a UX/ UI-ban is, valamint az animáció is szerepel a listámon, úgyhogy azt mondanám, hogy szeretnék majd egy igazán sokrétű, több területen is jól működő designer lenni.

A grafikus létről

Hogyan néz ki a tervezési folyamatod, melyikek a kedvenc fázisaid a munka során?

Ha pozitívak akarunk lenni, akkor egy jól megfogalmazott, összerakott, egyértelmű brief feldolgozása az első lépés. Az adott témában először elkezdek böngészni, hogy milyen anyagok születtek már, inspót gyűjtök, valamint én nagyon hiszek a moodboardban, így azt is mindig készítek. A másik már a kivitelezéshez kapcsolódik, amikor elkezdek tervezni és még csak skicceket készítek, hogy mit, hol, hogyan szeretnék elhelyezni, és ilyenkor már nagyon várom a konkrét kivitelezést.

Hogyan jellemeznéd a grafikai stílusod jelenleg?

Az első, amit mondanék, hogy nem egynemű, ami az elején zavart magammal szemben, hogy nem tudom határozottan kijelenteni, hogy na, nekem ilyen a stílusom. Viszont közben úgy gondolom, hogy ez egy jó tulajdonságom is, hogy elég kísérletező attitűdöm van és ezt a jövőre nézve is igyekszem tartani, kimaxolni, mert így sok mindenben kipróbálhatom magam, tanulhatok új dolgokat. Viszont összességében azt gondolom, hogy a munkáim merészek, játékosak, színesek és ezen keresztül igyekszem kifejezni saját magam és megmutatni a kreatív energiáimat.

Számodra alkotóként, designerként mik a legfontosabb tervezői értékek?

Funkcionalitás, tervezői attitűd, használhatóság és felhasználó-központúság, egyediség és eredetiség, kommunikáció és üzenet

Miket érzel a legnagyobb erősségeidnek a jelenlegi tudásodban, amikben már magabiztosan mozogsz?

A digitális illusztrációs munkákban érzem magam a legkomfortosabban.

Mikben szeretnél tovább fejlődni a következő időszakodban?

A kiadványtervezést, belív tervezést mondanám, a tipográfiára szeretnék jobban ráfeküdni a következő időszakban. Illetve érdeklődök az animáció iránt is, úgyhogy azzal most így autodidakta módon kísérletezem különböző programokban.

Mit gondolsz melyik személyiségjegyeidet tudod jól kamatoztatni a szakmai munkád során?

Bátorság, szervezettség, türelem és nyitottság.

Melyik eddigi munkádra vagy a legbüszkébb és miért?

A kedvenc munkám az Örkény István Egyperces novelláinak tervezett könyvborítóm. Úgy gondolom, hogy ezt sikerült jól elkapnom, nagyon érzem rajta saját magam és a könyv műfajának sajátosságát is egyaránt.  Tudtam, hogy illusztratív grafikát szeretnék készíteni, és szerintem el tudtam érni azt a groteszk hangulatot mind a formákkal és színekkel, ami az egypercesek jellemzője.

Eszti 10 kedvence:

  1. Milyen zenét hallgatsz munka közben?
    Nem hallgatok, mert nem tudok tőle koncentrálni
  2. Melyik a kedvenc betűtípusod?
    Montserrat
  3. Melyik a kedvenc színed?
    Kék
  4. Melyik a kedvenc grafikai stílusirányzatod?
    Az experimentális
  5. Ki a kedvenc kortárs terveződ?
    Martyna Wędzicka-Obuchowicz
  6. Milyen grafikai felületet szeretsz a legjobban tervezni?
    Plakát
  7. Melyik a kedvenc arculatod?
    Most az Inota fesztivál arculata az a közelmúltból, ami azta, durva lett!
  8. Melyik online platformon nézed a legtöbb grafikai munkát?
    Behance, Creative Boom, It’s Nice That
  9. Melyik a kedvenc grafikai programod?
    Illustrator
  10. Mi az álomprojekted?
    Zenei fesztiválnak vagy kraft sörfőzdének nagyarculatot tervezni

+1 Generalista vagy specialista típus vagy?
Generalista

Eszti munkáit itt is követheted: