Illusztráció
szakos
hallgatóink
munkái

Nézd meg, milyen feladatokon dolgoztak padavanjaink!

Évkönyv

Nézd végig a 2022/23-as évfolyamunk legszuperebb munkáit!

Tavalyi évfolyamunk évkönyvében egy helyen, letölthető formátumban nézheted végig frissen végzett padavanjaink legjobb alkotásait. Mindhárom designer képzésünk – grafika, illusztráció, UX/UI design –  hallgatói remek munkát végeztek, és immár szakemberek lettek. Szeretnél a következő évkönyvünkben szerepelni? Jelentkezz a Hollókába!

Hollóka évkönyv 2023

Milyen kihívások várnak rád?

Illusztráció képzésünkön változatos, egyedi fejlesztésű feladatokkal dolgozunk. A tanfolyam elején sok kis feladattal kezdünk, amelyek egyre komplexebbé válnak, ahogy a tananyaggal haladunk. Minden feladat az alkotó szakma egy-egy szegmensét képezi le, így lehetőséged lesz más-más szemszögből körbejárni akár témákat, akár eszközöket, amiket legtöbbször csak kész, kivitelezett állapotban láthatsz viszont. Az első modul feladataival lefektetjük az alapokat, hogy bátran megtaláld a saját hangodat. A további modulokban megszerzett ismeretek segítenek elmélyülni az illusztráció mélyebb rétegeiben, és a projektfeladat során támogató mentorálással kísérletezheted ki a saját alkotói nyelvezeted.

Kisebb illusztrációs feladatok

A rövidebb feladatok célja, hogy megalapozzunk egy jól alkalmazható eszköz- és stílustárat, valamint fejlesszük a gyors és könnyű alkalmazkodást, így a későbbiekben könnyedén tudsz majd éles megrendelések között is váltani. Az illusztrációs szakmában a könyvillusztráció mellett számos rövid feladat is vár az alkotókra, például print-, magazin-, és képeslapillusztrációk. A kompozíciós feladatoktól kezdve egészen a fanzine-ig lehetőséged lesz a biztonságos kísérletezésre, az adott téma buktatóinak felismerésére és megoldására.

Könyvborító
Leporello
Magazin illusztráció
Versillusztráció
Illusztrációs technikák & stílusok

Nagy illusztrációs projekt

A képzés során hallgatóink projektfeladata egy mesekönyv, lapozó, novelláskötet, képregény, szakácskönyv, vagy tudományos és ismeretterjesztő illusztrációs sorozat készítése, és a kész kiadvány összeállítása. A projekt témája a saját döntésed, így rögtön abba az irányba kezdhetsz el készülni, amerre szakosodnál a képzés befejezése után. A projektfeladat során megtanítunk menedzselni a munkafolyamatot, hangsúlyozva az időzítés és határidők betartását, a tervezési ív és a kivitelezés rendszerének kiépítését.

Tóth Bianka Bibó: A trauma gyógyítása

A célom egy trauma edukációs könyv létrehozása volt, barátságos, a téma befogadását és feldolgozhatóságát segítő illusztrációkkal. Célközönségnek a fiatal felnőtteket határoztam meg, mert arra az életkorra már mindenki bezsebel jó pár traumát és jól jöhet nekik az edukáció.

A könyv illusztrációihoz vegyes technikát használtam: neocolort, színes ceruzákat és Procreatet.

A illusztrációk vizuális világánál arra törekedtem, hogy kevésbé a szenvedést, hanem inkább a kiutat mutassam meg. Ezért választottam egy vidámabb színpalettát. A problémák ábrázolásánál pedig törekedtem a karaktereket szerethetőnek, kevésbé komolynak, viccesnek rajzolni.

Nagy Szilvia: Balladák

Arany János: A walesi bárdok című balladájával az iskolában 12 éves korunk körül találkozunk, mind megtanuljuk kívülről és életünk végéig mormoljuk egy-egy sorát, de felnőtt fejjel ritkán olvassuk újra az egész költemény, hogy újra felfedezzük, a vers könnyed zeneisége fájdalmas és nehéz témákat rejteget. Az illusztrációim tervezésekor kifejezetten nem az iskolai célcsoportra fókuszáltam, hanem eme elveszett, a magyar irodalom iránt érdeklődő fiatal felnőttekből és felnőttekből álló közönségnek szerettem volna olyan illusztráció sorozatot alkotni, amely magában hordozza és kiemeli a vers érzelmi mélységeit.

Technikaként papírkivágás hatású digitális kollázst választottam, melyhez az elemeket manuálisan technikákkal készítettem el. A hátterek és a kiegészítő illusztrációk nagy része tus festéssel, még az előtér elemek gouache technikával készültek.

A látvány megtervezésénél és a technika kiválasztásánál a két elsődleges szempont az volt, hogy egyrészt az illusztrációk kövessék a verselés ívét, együtt lüktessenek, változzanak az elbeszéléssel, másrészt vizuálisan tükrözzék a témában megjelenő feszültséget. A feszültség növekedésével megjelenő barnás vöröses árnyalatok, a tus és gouache közötti texturális különbségek, az elmosódott és kemény élek ütköztetése, a meleg sárga és a hideg kékesfekete kontrasztja ezeket a célokat szolgálja.

Szabó-Zsombók Magdi: Lumi

A sötéttől való félelemmel sok mesekönyv foglalkozik, mégsincs két egyforma. Ahány gyerek, annyiféleképpen dolgozzák fel az információt, oldják magukban a feszültséget. A másik téma, a mennydörgéstől, villámlástól való félelem már sokkal kevésbé jelenik meg a mesékben. Ez a 4-10 éveseknek szóló silent book segíti a gyerekek fantáziáját, hogy a maguk szintjén dolgozzák fel a látott képeket. Segítségével könnyebben beleilleszkedhetnek a főhős helyzetébe, aki bátorságával visszaadja a ragyogást Luminak, a fénylénynek, aki a lámpakörtében lakik. A könyv második felében pedig utazást tesz a felhők felett, mikor a kiszabadított Lumi segítségével felrepül és felfedezi, honnan származik a lény és miért olyan hangos a dörgés. A könyv célja, hogy a feszültséget feloldja és a sokszori lapozgatás, történetalkotás után a félelem redukálódjon, jó esetben megszűnjön.

Az illusztrációkat szénceruzával, színes ceruzával, papírkivágással és digitális technikával készítettem.

Elsődleges szempont volt a munkafolyamat kezdeténél, hogy az illusztrációk alapjai egyszerűbb, vonalas stílusban készüljenek, hogy az apróbb részletek mintegy finom körítésként támogassák a kompozíciót, de ne vonják el a figyelmet a lényegről. A tervezés során az egyszerűségre, sötét-világos kontrasztok kialakítására fektettem a hangsúlyt, ezzel érzékeltetve a világosság felszabadító erejét.

A főszereplő kisgyerek ábrázolásánál törekedtem arra, hogy könnyedén tudjon vele azonosulni az olvasó. Lumi, a fénylény, természetéből fakadóan testetlen, hullámzó megjelenésű. Légiesen mozog, lebeg, mint egy lángocska. A félős nyuszi egy mellékszereplő, azonban fontos szerepet tölt be a gyerek mellett. Kíséri mindenhova, igazi jóbarát, akivel bátorítják egymást a félelmetes helyzetekben, még a sötétségben is…

Kissné Szücs Anita: Bátor vagyok, segítek!

Az éves projektem az én szerelemprojektem. Mentőtisztként évek óta foglalkozom általános iskolás gyerekekkel. Arra tanítom őket, hogy hogyan tudnak segíteni másokon, ha igazán nagy baj van. Nagyon fontosnak érzem, hogy mielőbb beszélgessünk az ilyen nehéz témákról is a gyerekekkel, mivel a 6-10 éves gyerekek már nagyon sok mindent megértenek, meg tudnak csinálni, ha megtanítjuk őket rá. Így született a Bátor vagyok, segítek! ötlete.

Ezúttal nekem is bátornak kellett lennem és egy olyan projektet vállalnom, ami minden tekintetben hatalmas kihívást jelentett. Ebben a gyerekkönyvben szeretném megmutatni a gyerekeknek, hogyan tudnak mentőt hívni, követni a mentésirányító tanácsait. Ez a történet végig vezeti az olvasót a légzésvizsgálat, illetve a mellkaskompressszió menetén is, meseszerű, könnyen emészthető, barátságos módon. Fontos volt, hogy már a tervezés során hivatalos szakmai iránymutatás alapján készüljenek az illusztrációk, a szöveg és a látványelemek is. Ehhez minden segítséget meg is kaptam az Országos Mentőszolgálattól.

A tervezés során rengeteg technikával kísérleteztem, sokáig kerestem a megfelelő háttér, karakter kidolgozást és eszközt. Abban már az elejétől biztos voltam, hogy állati karakterekkel szeretnék dolgozni, amiket emberi tulajdonságokkal ruházok majd fel. Fontos volt, hogy az anatómiájuk emberi legyen, hogy a gyerekek könnyebben azonosuljanak velük és azzal, ami történik a karakterekkel. Barátságos, kedves, lágy színvilágú illusztrációkat képzeltem el, ahol az állatkarakterek a hangsúlyosak, hiszen ők vezetnek végig minket az információkon, a teendőkön.

A hős útja modellben is biztos voltam, hiszen ebben a történetben, kulcsfontosságú, hogy életmentésről van szó, ezek a gyermeki karakterek a végén hőssé válnak. Végül a lazúros akvarell hátteret választottam, illetve hasonló technikával készültek a karaktereim is, színesceruzával redukált ruházatot kaptak majd kivágtam őket és digitálisan illesztettem a hátterekre. Azt hiszem azzal, hogy több technikát ötvöztem, igazán egyedi látványvilágot hoztam létre. Rám egyébként kifejezetten jellemző, hogy ötvözöm a technikákat, sokat kísérletezek, több oldalról közelítem meg a feladatot. Összeségében, azt hiszem hasznos és érdekes könyvet sikerült alkotni. Remélem, hogy mások is így látják majd és megszeretik a nyuszikáimat.

Kluzsnik Réka: Brancs

A projektem a bántalmazással kapcsolatos érzésekre, történésekre, viszonyrendszerekre, szereplőkre es az ő szempontjaikra fókuszál. 11-14 éves gyerekek számára készült asszociációs kártyacsomag és információs füzet. Bátorság egyáltalán erről beszélni, kimondani az érzéseinket, elfogadni másokét. Kiállni a másikért, magunkért, belátni ha hibáztunk, bocsánatot kérni, változtatni. A játék menete sok féleképpen variálható, a cél, hogy a közösség épüljön, és beszélgetés jöjjön létre. Az illusztrációs kártyák segítségável segítségével konkrét mondatok, cselekvési lehetőségek mélyüljenek el.

Vegyes technikával készült. Manuálisan, tintapárnával létrehozott textúrákból és vektorosan megrajzolt figurákból, maszkolással és digitális képszerkesztéssel létrehozott illusztrációkkal.

A látványvilág erősen az érzelmekre épül, ennek értelmében az adott érzelemhez vagy fogalomhoz harmonizáló, vagy éppen diszharmonikus színeket választottam. Erős kontrasztokkal és minél kevesebb, minél egyszerűbb arc nélküli figurával dolgotam, hogy a lehető legtöbb teret hagyjak a szabad asszociációnak.

Korom Fatime Hella: Limonádé

A limonádé titkos élete könyvet felnőtt korosztály számára ajánlom elsősorban. Ebben a rövid történetben bemutatom a limonádénak azt az oldalát , amelyik megállította a pestist Franciaországban. Koncepció az volt, hogy egy egyszerű, letisztult, de ugyanakkor ütős , színes rajzokkal teli könyvet készítsek el. A limonádén keresztül szeretném bátorítani a felnőtteket az új dolgok iránt, merjenek kilépni a komfortzónájukból, az ötleteiket ne nyomják el magukban hiszen sosem lehet tudni milyen pozitív eredménye lesz neki.

Technikailag a digitális világot választottam, azon belül is a procreate programot alkalmaztam. Természetesen előtte manuálisan többször megterveztem.

Dinamizmus, színek , közeli plan amire törekedtem. Felállítottam egy olyan színpalettát amit a későbbiekben is sajátomnak tudhatok és ezeket a színeket ötvözve alkottam meg ezt a stílust. Olyan illusztrációkat készítettem, amik szöveg nélkül külön képként is megállnák a helyüket. Törekedtem arra, hogy ne rögtön legyen egyértelmű a látvány, mégis egyben egy egységet mutasson. Az olvasó vesszen el az illusztrációmban.

Pelle Mónika: Harmony

A Harmony című silent book 8-14 éves korosztály számára készült és a négy boldogsághormon ihlette. A silent book remek lehetőséget teremt arra, hogy a gyerekek a főhős kislány bőrébe bújva, de a saját érzéseiket és feldolgozva “olvassák” a könyvet.

Az illusztrációk tussal, grafit ceruzával és akvarell ceruzával készültek.

A negatív érzések megjelenítéséhez monokróm illusztrációkat készítettem tussal. A történet előrehaladtával az oldalpárok kivilágosodnak és megjelennek rajtuk a boldogságérzetet szimbolizáló színek.

Kovács-Sárközi Helga: Pokolbéli víg napjaim

Az illusztrációk a melankolikus hangulat és a történeti jelleg hangsúlyozása miatt monokróm technikával készültek. A ceruzarajzok mellett folyatott tus adja a képek borús hangulatát. Az abszurd tartalom hangsúlyozásához a karaktereket, tárgyakat is torzítottam. A megjelenő szereplőkben dúló érzéseket főként testtartásukkal, éppen csak látható vonásokkal fejezem ki. A megjelenítés a regény filozofikus tartalmát hivatott kifejezni, s halkan támogatni az olvasót abban, hogy megtalálja a könyvben rejlő kérdéseket: Mi is az igazi bátorság? Mi a különbség a valódi bátorság és az eseményekkel való sodródás között? Az életösztönt legyőzi-e a morális tartás? Többek vagyunk-e mint ösztönlények?

Prezentációk 2022

Nézd vissza hallgatóink évzáró prezentációit!

Padavanjaink szokás szerint egy portfóliójuk prezentációjával zárták a képzésünket, ahol bemutatták, mennyit fejlődtek az elmúlt tanévben. Ha kíváncsi vagy, mi vár rád egy Hollókás képzésen és mennyit fejlődhetsz egy év alatt nálunk, nézd meg a videót a YouTube csatornánkon, és inspirálódj!

Kövesd hallgatóink munkáit a közösségi médiában is!

Mit kell tudnod a képzésről?

Ha felvételiznél illusztráció képzésünkre, olvass tovább, és mindent megtudhatsz a tandíjaktól kezdve a felvételi tippekig.

Hogyan leszel illusztrátor?

Sebők Orsival, az Imelda Green’s Handmade Products alkotójával és mentorunkkal, valamint Muszka Máté Gergő mentorunkkal beszélgettünk élőben a YouTube-on az illusztráció oktatásról. Sok izgalmas téma került szóba, mint például az illusztrációs alkotás típusai vagy a szabadúszó illusztrátor lét nehézségei.

Nyílt nap 2024/25

Nézd vissza a következő tanévünk Nyílt Napjait!

Nyílt napunkon megtudhatod, mire számíts nálunk egy Hollókás képzés során! Mentoraink részletesen bemutatják a grafika, az illusztráció és a ux/ui designer szakot is. Ismerkedj meg a képzéseink menetével, oktatási módszerünkkel, végzett hallgatóink munkáival, és kérdezz bártan mentorainktól.

Hollóka Műhely Grafikai Képzések Nyílt nap