
Tőkés Demjén Csilla: a Viblance arculat elemzése
Grafika Elméleti Képzésünkön fontosnak tartjuk, hogy a frissen megszerzett tudásról reflektáljanak diákjaink. Grafikai feladatok helyett tesztek és esszék formájában kell számot adniuk frissen megszerzett tudásukról. Az idei évfolyam egyik legkiemelkedőbb elemzése Tőkés Demjén Csilláé volt a Viblance arculatáról.
Számomra fontos az egészséges táplálkozás, ezért a kedvenc reggeli granolám arculatát szeretném bemutatni. Nemcsak finom, de a csomagolás tervezése is magával ragadó. A termék különlegessége, hogy kézművesen készített, sütőben előállított ropogós sült zab, diófélék és magvak keveréke. A termék alapfilozófiája az egészséges életmódra való ösztönzés, merész, karakteres, tápláló ízekkel, amelyek a testet és a lelket egyaránt feltöltik. A termék neve is erre utal vitality-balance (életerő-egyensúly).
Célcsoportja főként a különböző ételallergiáktól szenvedő emberek, mivel ez a termék gluténmentes és 100%-ban növényi alapú. (20-40 év közötti fiatalok.) A többféle ízben kapható finomság megtalálható a legtöbb hazai drogériákban (dm, Müller stb.).
A terméknek egyszerű, letisztult, jól megjegyezhető logója van. Típusát tekintve absztrakt embléma, amely vonalasan van megrajzolva. A jel és a szöveg aránya ideális benne. A jel egy virágot ábrázol, ami a természetet, az életerőt, a növényi alapú táplálkozást szimbolizálja.
A logó egyszínű fekete, funkcionális színbeli variációját tekintve színes eredeti, csak ezt az egyféle verziót használja a felületeken. A honlapon és a social média felületeken mindig fehér háttéren van megjelenítve, a fény-árnyék kontraszt ezért jól megjelenik, távolról is jól olvasható.
A logóban a groteszk betűtípus van alkalmazva. Az embléma és a tipográfia formavilága jól működik együtt. A virágot jelképező embléma jellegzetességeire figyelve lett kiválasztva a tipográfia is. A V és a fordított V betű (V=„A” betűt szimbolizálja) csúcsos végződései jól reflektálnak a virág felfelé mutató hegyes formáira. A betűvastagság és az egalizálás is megfelelő.
A kompozíció zárt és szimmetrikus. A szöveg és az embléma középen helyezkedik el, amellyel a harmóniát, az egyensúlyt, a természetközeli állapotot hirdeti. Az embléma téglalap alakú szövegdobozban való elhelyezése is ezt az érzést erősíti.
A csomagolás tervezője illusztratív arculatot készített a termékhez. Figurális, részletes és élethű ábrázolással az illusztráció központi szerepet tölt be. A designra jellemző egyedi világ jól megjegyezhető módon van ábrázolva. Minden termékben közös a virág motívum megjelenítése. Központi eleme az erdő, ahol a gyümölcsök és a virágok kivirulnak, egyre nagyobbá válnak. Ez az egészséges életmódra utal – ha megesszük a granolát, mi is kivirulunk, nagyra növünk mint a virágok.
Az arculat színei nagyon karakteresek, változatosak. Minden íznek külön színvilága van. A terméken arra kapunk illusztrációt, amilyen ízesítés megvásárolható: pl. a málnás granola esetében piros színű a textúra málna darabokkal, a csokoládés esetében barna.
Minden terméken egy erős domináns színt használ világos háttéren. Az arculatban használt színek meleg és barátságos hangulatot keltenek.
A tipográfia hierarchikusan van felépítve. Az arculatban két betűcsaládot alkalmaz. A csomagolás oldalán megjelenő címszövegekre a reklámbetűt használja, amely figyelemfelkeltő, valamint kontrasztos a text szövegben alkalmazott groteszk betűtípushoz képest.
A terméken megjelenő szabálytalan alakú formák (gyümölcsök, virágok, termék hátulján lévő szövegdobozok) alakja a természetességet sugallja, szabadságérzetet kelt.
A mozgalmas, változatos formák jól tükrözik a szenvedélyes karakteres ízvilágot. Egyedi ízek tápáló szuperélelmiszerekkel megtöltve, ami egyben minden mentes és vegán, ezért a természetességet hirdeti.
Az elemek kompozíciójára jellemző a nyitott, vertikális kompozíció.
A cég offline jelenléte csak a termékekben látható. Online térben megtalálhatóak a honlapjukon, Facebookon és az Instagram felületen. Minden platformon egységes, hogy a termék reklámozására fényképeket használnak, melyen átlagos hétköznapi fiatalok szerepelnek. Reggeli étkezés, vagy sportolás közben vannak lefényképezve, miközben a terméket fogyasztják.
Szavak nélkül is érezhető az az életérzés, amit maga a brand próbál átadni a fogyasztóinak: érezd jól magad, miközben szuperegészséges ennivalót fogyasztasz.
A közösségi média felületein egyszerűen, letisztultan jelenik meg, itt mellőzve van a termék csomagolására jellemző feltűnő, illusztratív arculat.
Az online térben visszafogott, világos színeket alkalmaz ellentétben a csomagoláson lévő élénk, domináns színekhez képest. Szerintem ez azzal indokolható, hogy a fényképek használata mellett illusztratív arculatok és dinamikus színek megjelenítése már zsúfolttá és átláthatatlanná tenné a felületet, így viszont minden tekintet a fényképekre – magára a termékre – összpontosul. A honlapon antikva betűtípust használnak a címszövegek kiemelésére, ellentétben a csomagoláson lévő reklámbetűkhöz képest. Text szövegként online és offline térben is a groteszk fontot használják. Kompozíciójára mindkét térben jellemző az elemek szimmetrikus elhelyezése.
Ami szerintem egy nagyon jó ötlet, hogy minden csomagolás alján van egy pekándió formájú kivágás, ami mögött a fogyasztó láthatja magát a terméket, hogy néz az ki. Kiemelném magát a virágot szimbolizáló emblémát is. Ez egy jó dolog, mivel gondolkodásra készteti a fogyasztót, hogy gondolja át, mit is szeretne üzenni a virág jelképpel a brand.
Hátrányként egy apróságot emelnék ki. A honlap és a termék címszövegben használt fontok egységesek lehetnének.
FORRÁS
A termék designere Mészáros Szandra, akinek a további munkái is nagyon inspirálóak.
A tervek a Behance felületén találhatóak meg, az elemzés további forrásai pedig a márka online felületei: weboldal, Facebook, Instagram
Hol a helyed a grafikus szakmában?
6+1 grafikusi munkahely típus / Ismerd meg milyen karrierlehetőségeid vannak!
Hollóka Évkönyvek: ismerd meg kik tanultak nálunk!
Minden évfolyamunkra nagyon büszkék vagyunk, hiszen rengeteget dolgoztak szakmai fejlődésükön. Legjobb munkáikat Évkönyveinkben foglaltuk össze.
Hogyan találd meg a neked való grafikai képzést?
Mindenki máshogy tanul és mindenhol máshogyan tanítanak. Találd meg azt a képzést, ami a legjobban passzol hozzád!
Vári Kovács Ágnes: az Inota Fesztivál arculat elemzése
Az arculat szerintem jól reflektál a helyszínre és annak történetére: az erőmű múltjára, jelenére és jövőjére is utal. A grafikus stúdió és a szervezők koncepciója izgalmas és jövőbe mutató.
Molnár Brigitta: “Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan” filmplakát elemzés
Számomra az a legjobb a plakátban, hogy olyan finoman vezeti fel a történet kiindulópontját, hogy annak cselekményéről szinte semmit sem árul el.