
Alumni büszkeségünk: Ocsovai Éva illusztrátor különdíja
A Pagony könyvesbolt és kiadó pályázatot indított az illusztrátor tehetségek felkutatásáért. Az Aranyvackor pályázat 2024-es témája a fordított világ volt, így a beadott pályaműveknek erre kellett reflektálnia.
Éva illusztrátor alumnink a silent/picture book kategóriában a megadott három illusztrált oldalpárral és projektleírással pályázott.
Munkájával a BILLU különdíjat érdemelte ki, melynek keretében munkái kiállításra kerülnek a következő Budapesti Illusztrációs Fesztiválon.
Mi volt a pályázati anyagod cselekménye?
“A történet Raoul Wallenberg életrajzát dolgozza fel fiktív elemekkel. Raoul Svédországban született, már gyerekkorában a csillagokat figyeli, különös hívást érezve, hogy közöttük megtalálja a korán elvesztett édesapját és saját küldetését.
Már egészen fiatalon bejárja a világot, egzotikus helyszíneken tanul, keresi a kalandokat és saját magát is. Így érkezik el Budapestre 1944-ben, a háború legsötétebb időszakában, amikor az önmagából kifordult világunkban zsidók tömegét deportálják. Raoul egy véletlennek köszönhetően megismerkedik és összebarátkozik Annával, a zsidó kislánnyal, akit családjával együtt Raoul a politikai kapcsolatainak köszönhetően kimenekít Magyarországról.
Ennek az élménynek a hatására Raoul a csillagait többé nem az égen keresi. Egy éven belül több ezer zsidó életét menti meg a kiadott védlevelek és a svéd védett házak segítségével. A történet számomra nem csak a béke üzenetét hordozza, hanem azt is, hogy az igazi hősök nem hősi ruhákban születnek, hanem a döntéseik által válnak azzá.”
Hogyan képzelted el az illusztrációs világot?
A pályázati anyagot picture bookként képzeltem el, minimális szöveggel ott, ahol ezt a történet megkívánja.
Nagyjából 8-10 éves kortól ajánlanám a könyvet a téma érzékenysége miatt, de felső határt nem szabtam meg, ezért a karakterek és a látvány megtervezésekor is próbáltam egy olyan világot alkotni amiben nagyobbak vagy akár a felnőttek is szívesen elidőznek.
A kivitelezésnél akvarell alapra rajzoltam többféle keménységű, olaj alapú fekete ceruzával. Ez adta a kontrasztokat és a textúrákat, illetve tompított a színeken, mert szerettem volna, ha a képek nosztalgikus fotó érzetet keltenek.



Ha szeretnétek megnézni Éva további munkáit, itt követhetitek:
Hol a helyed a grafikus szakmában?
6+1 grafikusi munkahely típus / Ismerd meg milyen karrierlehetőségeid vannak!
Hollóka Évkönyvek: ismerd meg kik tanultak nálunk!
Minden évfolyamunkra nagyon büszkék vagyunk, hiszen rengeteget dolgoztak szakmai fejlődésükön. Legjobb munkáikat Évkönyveinkben foglaltuk össze.
Hogyan találd meg a neked való grafikai képzést?
Mindenki máshogy tanul és mindenhol máshogyan tanítanak. Találd meg azt a képzést, ami a legjobban passzol hozzád!
Molnár Brigitta: “Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan” filmplakát elemzés
Számomra az a legjobb a plakátban, hogy olyan finoman vezeti fel a történet kiindulópontját, hogy annak cselekményéről szinte semmit sem árul el.
Alumni interjú Romhányi Henriett grafikussal
Többször volt olyan, hogy hosszú órák mentek el egy feladat kivitelezésével és bizony menet közben kiderült, jobb újból, nulláról elkezdeni, mert nem működik jól a koncepció.