Alumni interjú Bakonyi Kitti grafikussal
A grafikusi út elejéről
Hogyan keveredtél a grafika területére?
Mindig is szerettem kreatívkodni és rajzolni. Eredetileg már egyetemi alapszakra is grafikára terveztem menni, de végül egy kreatív tervezési pályát, a formatervezést választottam. Később elhelyezkedtem a szakmámban, egészségügyi irányban, ahol rengeteget 3D terveztem és 3D nyomtattam.
Egy idő után kezdtem egysíkúnak érezni a formatervezői munkám és hiányzott a grafika nyújtotta változatosság és flexibilitás, ezért döntöttem úgy, hogy mégis csak a grafikával szeretnék foglalkozni, és tervezői képességeimet továbbfejleszteni.
Kezdetben hogyan fejlesztetted magad mielőtt Hollókás lettél?
A Hollóka előtt teljesen autodidakta módon tanultam a grafikáról. Youtube tutorialokból tanultam meg a különböző Adobe programok használatát. Volt, hogy még egyetemi barátokkal közösen indultunk grafikai pályázatokon csoportosan, ahol folyamatosan segítettük egymást és közben együtt is tanultunk a tervezői technikákról.
Vannak olyan platformok amiket ajánlasz a kezdőknek?
Kezdésnek a Youtube-ot mindenképp ajánlanám, ahol elérhető minden teljesen ingyenesen. A másik, amit később kezdtem el használni az a Domestika. Rengeteg hasznos kis kurzus érhető el rajta, csak néha nehéz az embernek elkezdeni őket. 😀
A képzés alatti időszakról
Miben tudtál a legjobban fejlődni a képzés alatt?
Sokat segített a képzés abban, hogy hogyan legyek magabiztosabb a munkámban. A képzés alatt folyamatosan pozitív visszacsatolást és építő kritikát kaptunk, ami segített ebben. A végére tényleg úgy éreztem, hogy megtaláltam az utamat, és jó helyen vagyok, a grafikával kell foglalkoznom. Mindeközben teljesen komplex tudást adott a képzés, a nyomdatechnológiáról, csomagolástervezésről, kiadványokról, portfólió építésről és a grafikus létről.
Mivel volt a legnehezebb megbirkóznod a szakmai fejlődésed során?
Alapvetően nagyon bizonytalan és határozatban ember vagyok. Volt, hogy konzultációs órákra vagy 10 változatot hoztam egy majdnem ugyanolyan képről, mert nem tudtam eldönteni, hogy melyik a jobb. Ezt a képzés alatt úgy érzem le tudtam birkózni.
Voltak a képzés feladatai közben pozitív vagy negatív csalódásaid?
Nagyon féltem a kiadványtervezés feladatoktól, a könyvborító és magazintervezéstől. Semmilyen tapasztalatom nem volt korábban egyikből sem, ezért teljesen idegen volt számomra. A modul végén viszont jól zártam a projekteket és nagyon élveztem a tervezésüket, kellemes csalódás volt.
A képzés utáni időszakról
Milyen szempontok alapján választottál egyetemet és végül melyikre esett a választásod?
Pécsi vagyok és mindenképp szerettem volna a fővárosba, Budapestre jönni tanulni. Már egyetemi alapképzés választáskor is szemezgettem a MOME Grafika szakával, de végül most lett elég bátorságom és önbizalmam, hogy meg is lépjem és jelentkezzek a Tervezőgrafika MA képzésére.
Hányszor felvételiztél mire bekerültél?
Egyszer felvételiztem csak, és szerencsére elsőre sikerült is felvételt nyernem.
Hogyan készültél fel a felvételire?
2022 nyarán fejeztem be az alapképzésemet Ipari termék- és formatervező mérnökként, ezután egy évet kihagytam, hogy rá tudjak készülni a mesterképzésre (és hogy kicsit meg is tudjak pihenni a képzések között). Fő célom egy professzionális portfólió elkészítése volt a felvételiig, amiben a Hollóka segített, más egyéb suliba nem jártam mellette.
Mesélj kicsit a felvételi folyamatról, milyen feladataid voltak, milyen élmény volt?
Májusban volt az első leadás, portfóliót, motivációs levelet és önéletrajzot kellett készíteni, majd visszahívtak júniusban egy személyes interjúra. A két felvételi részre kaphattunk összesen 100 pontot. Általában 90 fölött voltak a ponthatárok az elmúlt években és idén is.
Mit vársz az egyetemtől?
Szeretnék még többet tanulni a szakmában, tervezői képességeimet mesterképzés keretében tovább fejleszteni és kibontakoztatni.
Mik a hosszú távú terveid a szakmában?
A jövőben szeretnék nyomdai kivitelezéssel kapcsolatban tapasztalatokat szerezni, mert különösen érdekelnek a speciális nyomdászati lehetőségek, a kreatív papíroktól a prégelésig. Letterpress nyomdánál vagy kisebb grafikai stúdióknál megismerni különböző speciális nyomdai eljárásokat.
Hosszú távú tervem pedig, hogy egy kreatív csapatba bekerülve legyen lehetőségem nagyvállalati ügyfelekkel, és nevesebb nemzetközi ügyfelekkel együtt dolgozni.
Szeretném majd bővíteni a tudásomat UX/UI képzéssel is és a meglévő 3D-s tapasztalataimat integrálni a szakmai munkáimba.
A grafikus létről
Hogyan néz ki a tervezési folyamatod, melyikek a kedvenc fázisaid a munka során?
Feladatok/munkák kiadása után mindig tele vagyok ötletekkel, amiket sokszor leírok, hogy ne felejtsek el. Először szabadkézi skiccelésekkel szoktam kezdeni, felvázolni az elképzeléseimet. Később moodboardot gyártok, ezzel vizualizálva is az ötleteimet. A továbbiakban már számítógépen dolgozok tovább. Egy új projekt elkezdése nagyon sok izgalmat hordoz magában.
Számodra alkotóként, designerként mik a legfontosabb tervezői értékek?
Alázatosság, egyediség, egyéni stílus, felismerhetőség.
Miket érzel a legnagyobb erősségeidnek a jelenlegi tudásodban, amikben már magabiztosan mozogsz?
Ismerem és szeretem is az Adobe programokat használni.
Mikben szeretnél tovább fejlődni a következő időszakodban?
Szeretném megtalálni, vagy felismerni a saját grafikai stílusomat és többet alkotni csak úgy szabadon, kikapcsolódásként a saját szórakoztatásomra.
Mit gondolsz melyik személyiségjegyeidet tudod jól kamatoztatni a szakmai munkád során?
Alázatosság, türelem, tűrőképesség, kitartás.
Melyik eddigi munkádra vagy a legbüszkébb és miért?
A boroscímke és kiadványtervező feladatokra vagyok az egyik legbüszkébb. Mindkét feladattípus új volt számomra, nem volt egyikben sem tapasztalatom, de sikerült legyőzni kezdeti félelmeimet és szépeket alkotnom. Az egyik legnehezebb és legsokoldalúbb feladatunk az arculattervezés volt, amely a képzés idejének felét vette igénybe. Ez idő alatt készítettünk hozzá social tartalmakat, print, merch anyagokat és a képzés végén el is készítettük a csomagolásukat.
Kitti 10 kedvence:
- Milyen zenét hallgatsz munka közben?
Elektronikus zenéket, most ráálltam a technora. 😀
- Melyik a kedvenc betűtípusod?
Ez mindig változik, de most pillanatnyilag a Fivo Sans Modern és a Sprat.
- Melyik a kedvenc színed?
Levendula
- Melyik a kedvenc grafikai stílusirányzatod?
Swiss design, Showa-era
- Ki a kedvenc kortárs terveződ?
- Milyen grafikai felületet szeretsz a legjobban tervezni?
kiadványok, címkék
- Melyik a kedvenc arculatod?
Hübris, Hendrick’s gin - Melyik online platformon nézed a legtöbb grafikai munkát?
Behance, Instagram, Pinterest
- Melyik a kedvenc grafikai programod?
Adobe Illustrator, InDesign, Photoshop
- Mi az álomprojekted?
Szívesen terveznék albumborítót vagy együtteseknek merch termékeket. Híresebb magazinoknál kiadványokat tervezni (akár gasztro témában is, mint a Hollókás projektemben).
+1 Generalista vagy specialista típus vagy?
Generalista
Kitti munkáit itt is követheted:
Hol a helyed a grafikus szakmában?
6+1 grafikusi munkahely típus / Ismerd meg milyen karrierlehetőségeid vannak!
Hollóka Évkönyvek: ismerd meg kik tanultak nálunk!
Minden évfolyamunkra nagyon büszkék vagyunk, hiszen rengeteget dolgoztak szakmai fejlődésükön. Legjobb munkáikat Évkönyveinkben foglaltuk össze.
Hogyan találd meg a neked való grafikai képzést?
Mindenki máshogy tanul és mindenhol máshogyan tanítanak. Találd meg azt a képzést, ami a legjobban passzol hozzád!
Erdélyi-Kovács Ágó illusztrátor padavanunk kiállítása
A Montázs Artcafé második éve biztosít kiállítási lehetőséget egy illusztrátor hallgatónknak, idén Ágó volt a szerencsés alkotó.