Hogyan találd meg a neked való grafikai képzést?
Mindenki máshogy tanul és mindenhol máshogyan tanítanak. Találd meg azt a képzést, ami a legjobban passzol hozzád!
Nagyon sokszor találkozom azzal, hogy valaki grafikai egyetemre készül, mert grafikus szeretne lenni, de egy kis beszélgetés után kiderül, hogy a ”momés” vagy ”képzős” szeretnék lenni mögött hiányzik az a tudás a szakmáról, ami valódi motivációt adhatna a grafikusság iránt.
Olyanokkal is gyakran beszélek, akik úgy számolnak be minderről, hogy már lehúztak 5-10 évet egy másik szakmában, mert elsőre nem sikerült bekerülniük a leghíresebb egyetemre. Sokszor családi nyomásra elmentek jogásznak, mérnöknek, könyvelőnek és még sorolhatnám, de máig hiányzik nekik a kreativitás, ezért felnőttként szeretnének szakmát váltani és kreatívabb irányba indulni.
De kreatív foglalkozást választani nem csak játék és mese, rengeteg tényezője van és korántsem elég annyi hogy szeretsz rajzolni. Rengeteg szakmai tudást kell elsajátítanod, hogy sikeres tervező lehess később, amit sokféleképpen megszerezhetsz. Ha ennek a folyamatnak még az elején vagy, akkor ez a cikk Neked szól.
Amit első körben szeretnék leszögezni, hogy nem minden grafikai képzés ugyanolyan és mindenkinek más való. Szerintem az iskolaválasztás esetében is, mint az élet legtöbb területén, a legfontosabb a tudatosság.
Ne a hype alapján válassz iskolát.
Alapos előmunka kell megelőzze mielőtt elköteleződsz egy vagy akár öt évre egy intézmény mellett, a tandíjról nem is beszélve. Először érdemes informálódnod magáról a szakmáról, hogy lásd melyik területek érdekelnek. Utána gondold át, hogy neked mik a hosszú távú céljaid és milyen tudásra van szükséged, hogy elérd őket. Ezután elemezd magad hallgatói szempontból, például hogyan szeretsz tanulni, mennyire vagy közösségi ember, hány évnyi tanulás fér bele az életedbe. És csak mindezek után keress képzéseket, melyekből próbáld meg kiválasztani a neked legmegfelelőbbet.
Nézzük is a lépéseinket részletesebben:
1. Informálódj a szakmáról:
A grafikus szakma nagyon sokszínű, minden munkakörben kicsit mást jelent, de vannak alapvetések.
Amit minden tervezőgrafikusnak tudnia kell, azok a legáltalánosabb felületek tervezési ismeretei: logó, arculat, kiadványok, social felületek. Ezeket kiegészíthetjük csomagolástervezéssel, social média managementtel, illusztrálással és még számos más területtel.
A szakmai szint alapján is érdemes gondolkodni. Ha a kivitelezést élvezed legjobban, elég lehet egy mély programismereti képzés és már el is tudsz menni operátornak/kivitelezőnek (dtp) (nem összetévesztendő a tervezővel), de ha a tervezésben leled örömödet, akkor sokkal komplexebb szakmai ismeretekre lesz szükséged.
A régi nagybetűs grafikus mindenhez értett az aktrajzolástól a logótervezésig, viszont akkoriban még nem volt ennyiféle feladat, program, igény. Mára a régimódi grafikus szakma szétvált számos ágra, mint a tervezőgrafikus, illusztrátor, UI designer (sokszor ux-el összekötve, de mára a ux is külön alszakmákra vált szét), tipográfus/betűtervező (persze ehhez is a tervezőgrafikán át vezet az út), de van hogy a 3D modellezést és a motion designt is a grafikus címke alatt említik.
Természetesen ezek a szakirányok egyáltalán nem zárják ki egymást, sok szakember többhöz is ért és vannak akik egyben specializálódnak. Mindegyik más-más személyiségekhez passzol, a területeknek más elvárásai vannak skillekben és mentalitásban.
Például amíg az individuális önkifejezés fontos szegmense az illusztrációnak (persze itt is meg kell felelni a kiadónak, célcsoportnak, stb. szóval nem csak rajzolgatunk kedvünkre), addig a tervezőgrafikában erre kevésbé van lehetőség. Persze az alkalmazott grafikában is “lehet” az alkotónak stílusa, sok esetben van is, de fontos, hogy könnyen fel tudj venni különböző témákoz és célcsoportokhoz való vizuális irányokat és elsősorban a célcsoportnak kell tetszen amit tervezel, nem neked (és persze ez nem zárja ki hogy magas minőségű munkát adj ki a kezedből).
Ha úgy érzed elég információt tudtál meg a szakmáról, jöhet a gondolkodás vagy akár hogy kipróbálod magad pár irányban (ezt önállóan vagy akár videókurzusokkal is kivitelezheted).
2. Fogalmazd meg a szakmai céljaidat és gondold át milyen tudásra van szükséged:
Ahhoz hogy egy bizonyos felületet meg tudj tervezni, teljesen mindegy hogy logó vagy plakát, szükséged van szakmai tudásra, az alapelvek ismeretére, a tervezési folyamatod kísérletezésére, célszerűen visszajelzésekre és persze a kivitelezéshez szükséges programok ismeretére.
Azt gondolom végsősoron mindez önállóan is elsajátítható, de ennek hatékonysága nagyon kevés embernek működik, a legtöbb autodidaktán önfejlesztő kolléga mesélte, hogy hosszú évek kellettek hozzá, hogy átlássa az összefüggéseket, de volt már olyan már szakmában dolgozó hallgatóm is, aki azért iratkozott be, hogy rendszerbe foglalja a tudását.
Szerintem alapvetően egy iskolának a célja, hogy ezt a rendszert átadja. Hogy megspórolja a hallgatónak azt a rengeteg időt, amíg a kis infó morzsákból összerakja a “big picture”-t, amiben persze a visszajelzések is rengeteget segítenek.
Például a tördelés tanításakor amellett, hogy az elméleti órán elmondom alaposan a tudnivalókat, átlagosan háromszor kell kijavítani mindenkinél ugyanazt a hibát, hogy utána a hallgató maga is lássa. Ez teljesen természetes folyamat. Gyakorlat kell hozzá, hogy az embernek kialakuljon a látása bizonyos grafikai dolgokhoz, legyen szó arányokról, színharmóniákról, tipográfiai részletekről. Ebben például nagyon mások az iskolák, hiszen ha egy egyetemen az ember egy arculattervezési folyamaton 4-5 alkalommal végighalad tanulmányai során, biztosan gyakorlottabb lesz annál aki egy felnőttképzésen egyszer-kétszer teszi ugyanezt. De ez nem jelenti, hogy utóbbi esetben ne lehetne gyorsan behozni a különbséget már éles munkákon vagy egy jó senior/art director szárnyai alatt.
Ha már tudod milyen tudásra vágysz, és ehhez miket kell megtanulnod, gondold át milyen formában szeretnéd mindezt megszerezni.
3. Elemezd magad hallgatói szempontból:
Mindenki máshogy tanul és fejlődik.
Van aki végig pörgeti az összes Youtube tutorialt, és klasszul tanul egyedül. Ha ilyen típus vagy, akkor a videó kurzusok nagy barátaid lesznek. Van aki szereti ha fogják a kezét és folyamatosan mentorálják, és van aki arra vágyik hogy mindent a szájába rágjanak. Bár utóbbi szerintem egyik iskolában sem életszerű, de ezen a skálán valahol mindenki el tudja magát helyezni, ami már sokat fog segíteni a suliválasztásban. Vannak olyan helyek ahol csak mailben lehet kérdezni a tanároktól, a legtöbb helyen heti élő konzultáció van és van ahol éjjel-nappal lehet írni a tanároknak. Érdemes átgondolnod, hogy neked mennyi és milyen visszajelzésre van szükséged.
Az is érdekes kérdés, hogy mennyire kezeled jól a kihívásokat. Mennyi gyakorlat után mersz beugrani a mélyvízbe? Sokan miután már elvégezték a sulit se mernek állásokra jelentkezni és vannak akik képzettség nélkül is elvállalnak bármit, mondván hogy majd beletanulnak. Attól függően, hogy mennyire alapos egy képzés, milyen hosszú és hány feladat van, más-más gyakorlattal kerülnek ki a hallgatók.
Az oktatási forma sem mindegy. Nyilván az élethelyzeted befolyásolja, hogy nappali vagy esti oktatás-e számodra az opcionális és az élő vs. online képzésben sem mindig van az embernek választási lehetősége. De azért érdemes végiggondolnod, hogy mennyi időt tudsz jelen lenni biztosan a suliban és marad-e elég időd a házikra. Minden grafikai képzésben az veszi el az időd nagy részét, amíg otthon tervezel, nem az órákra való bejárás. Ezt mindenképpen mérlegeld, mert a képzéselhagyás leggyakoribb oka, hogy a hallgató nem jól méri fel a képzésre szánti idejét. És bizony akármilyen jó lehet egy képzés és az ott tanított elmélet, ha nem tudod gyakorlatba ültetni és elégszer konzultálni, akkor nem fogsz rendesen fejlődni.
Nem az a lényeg hogy bekerülj bármelyik suliba, hanem hogy akkor kerülj be, amikor készen állsz rá és teljes értékűen bele tudsz mélyülni az oktatásba.
Sajnos enélkül csak idő és pénzkidobás lesz a képzés, akármelyik suliról is legyen szó. Ha már tudod milyen tempóban szeretnél tanulni milyen feltételekkel, jöhet a sulikeresés!
4. Keress neked való képzéseket:
Nagyon sokféle képzés van jelenleg Magyarországon ahol grafikát, illusztrációt vagy ux/ui-t tanulhatsz, talán az utóbbi kettőből kevesebb mint grafikából. Vannak szakmai és vannak inkább programismereti sulik, vannak felnőttképzések, egyetemek és videó kurzusok.
Minden suliban más a tananyag, más a mentalitás, és persze a képzés preferenciái is változóak.
Az idő szempontjából a felnőttképzések 1-2 évesek, míg az egyetemek 3-5. Minden suliban másra koncentrálnak és más mentalitást képviselnek az oktatók. 2021-ben Serfőző Petivel a Brandguide, a Yellow és a Zwoelf tulajdonosával összehoztunk egy közös projektet, az edugrafikot, aminek a Hol tanulhatsz grafikát? webinarjában elmeséltem mindent, amit tudok a különböző sulikról érintve minden fontos preferenciát.
Az edugrafik kezdőoldalán, a suliguide részen pedig megtalálod az összes olyan szakmai képzést amit relevánsnak találtunk és felnőtteknek szól.
(Természetesen ennél sokkal több képzés elérhető hazánkban és biztosan sok klassz van közöttük, de csak azokat tudtuk feltenni amelyeket ismerünk.) Szóval ha keresgélni akarsz, az edugrafikon könnyedén el tudod kezdeni.
5. Próbáld meg kiválasztani a Neked valót:
Nem való minden képzés mindenkinek. A legtöbb esetben az tanulmányok megszakításának oka, hogy valaki nem azt kapta amit várt, de ez sok mindenen elcsúszhat, mint az iskola kommunikációja, a hallgató nem elég alapos utána járása vagy a túlzott elvárások.
A Hollóka képzései sem valók mindenkinek. Ha csak azt nézzük hogy online oktatunk, ha valakinek folyamatos élő közösségélményre van szüksége, nem érezné jól magát, van akinek pedig ez válik be leginkább. A legfontosabb szerintem szolgáltatói szempontból (szerintem az oktatás is egyfajta szolgáltatás attól függetlenül, hogy koprodukció a mentor és hallgató között), hogy a kereslet és a kínálat minél közelebb legyen egymáshoz. Ha tudod mit vállalsz és tényleg azt kapod, minden bizonnyal elégedett hallgatóként fogod átvenni a tanúsítványod a képzés végén.
A sulinak ne csak a saját csatornáin nézz utána. Nyilván nézd meg minden platformon hogy mit kommunikálnak, de tudatos vásárlóként nézz be emögé is. Keress volt hallgatókat, kérdezz tőlük, hogy milyen volt oda járni, milyenek a tanárok, mennyi idő kell a feladatok teljesítéséhez és még bármiről ami érdekel. Nézz utána a tanároknak, miket csinálnak, milyen karakterek? Milyen az órák hangulata? (Mert bizony nem mindenhol játék és öröm a tanulás.) Milyenek a hallgatói munkák? Ha nincsenek fent sehol az már önmagában intő jel, de az is ha nagyon hasonlóak a munkák. Ha megtetszik egy suli akkor sem értél még cél, hiszen be is kell kerülni a képzésre.
A legtöbb jó suli felvételis, szóval nem tudsz csak úgy besétálni az utcáról és bizony ennek komoly oka van.
A legtöbb képzésen kellenek már alapok, rajzi készség, programismeret, motiváció, elhivatottság és nyilván minden képzőhely a lehető legígéretesebb jelöltekkel szeretne dolgozni. De a felvételi szintje mindenhol változik. Nyilván az egyetemekre a legnehezebb bekerülni, de van olyan suli is ahova tényleg nagyon minimális alappal is felvesznek. Ez főleg attól függ, hogy mekkora a túljelentkezés egy képzésre.
A felvételi amúgy a suli oldaláról is baromi nehéz kérdés, hiszen ha túljelentkezés van akkor nem lehet kikerülni, és minél nagyobb a túljelentkezés, annál többen fognak csalódni. De ezen mindenkinek dolgozni kell. Egyrészt ne csak egy sulira tegyél fel mindent, mindig legyen B terved! Másrészt ha egy sulit nagyon akarsz, akkor próbáld meg többször és addig fejleszd magad autodidaktán, magántanárral, videós kurzusokkal, rajziskolában, amíg a következő évben te leszel az aki a lista elején áll.
A cél nem az instant tudás, és hogy minél előbb elkezdjen iskolába járni az ember, hanem hogy a jó időben kerüljön be. Az a cél, hogy a motivációd minél tovább kitartson, lehetőleg a képzés végéig és a legjobb ha azután is, hogy élvezettel tudj dolgozni a feladatokon és a sok új tudás ne megijesszen/leblokkoljon hanem lubickolhass a rengeteg újdonságban.
Kívánom hogy olyan képzést találj, ahol támogató és biztonságos légkörben követheted el az első szakmai hibáidat, amiket minden grafikus elkövetett hajdanán. 🙂
Hol a helyed a grafikus szakmában?
6+1 grafikusi munkahely típus / Ismerd meg milyen karrierlehetőségeid vannak!
Hollóka Évkönyvek: ismerd meg kik tanultak nálunk!
Minden évfolyamunkra nagyon büszkék vagyunk, hiszen rengeteget dolgoztak szakmai fejlődésükön. Legjobb munkáikat Évkönyveinkben foglaltuk össze.
Erdélyi-Kovács Ágó illusztrátor padavanunk kiállítása
A Montázs Artcafé második éve biztosít kiállítási lehetőséget egy illusztrátor hallgatónknak, idén Ágó volt a szerencsés alkotó.
Alumni interjú Kovács Judit grafikussal
Judit a 2021/22-es grafika képzésünkön végzett, azóta pedig már a Future Management online marketing ügynökség csapatát erősíti grafikusként.