Vári Kovács Ágnes: az Inota Fesztivál arculat elemzése

Szerző: | Arculatelemzés, Grafika, Grafika Elmélet

Grafika Elméleti Képzésünkön fontosnak tartjuk, hogy a frissen megszerzett tudásról reflektáljanak diákjaink. Grafikai feladatok helyett tesztek és esszék formájában kell számot adniuk frissen megszerzett tudásukról. Az idei évfolyam egyik legkiemelkedőbb elemzése Vári Kovács Ágnesé volt, az Inota Fesztivál arculatáról.

AZ INOTAI HŐERŐMŰ MÁSODIK ÉLETE

INOTA TÖRTÉNETE

Érdeklődve kísértem az interneten, ahogy megjelentek az első Facebook posztok a 2023-as INOTA Fesztiválról, mely egy nagyszabású audiovizuális rendezvény volt a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa projekten belül. Kortárs zenei előadások, fényinstallációk és mapping kaptak teret az Inotai hőerőműben (korábbi nevén November 7. hőerőmű), mely a várpalotai térség meghatározó ipari épületegyüttese.

Székesfehérváron élek és nőttem fel, így az ország nyugati felébe tartva utam mindig az erőmű mellett vitt fel, és beleégett emlékezetembe ez a brutalista létesítmény: a három hatalmas hűtőtorony, melyek kimagaslanak a tájból. Inota az 1950-es évek egyik legnagyobb ipari beruházása volt a célból, hogy árammal lássa el az országot.

Ehhez a helyben bányászott várpalotai bánya barnaszenét használták az első időkben, ám ez hamar elfogyott. Később más területekről hozták a szenet, melyre a hőtermeléshez volt szükség. A hőerőmű 2001-ben zárt be, mivel a végén fenntarthatatlanná vált a működése.

A fesztivált 2022-ben kezdeményezték a főszervezők: Besnyő Dániel és Kustán Gergő azzal a céllal, hogy újra életet leheljenek a helybe az alternatív és nemzetközi indusztriális kultúra segítségével. Munkájuk gyümölcse a 2023-as INOTA Fesztivál lett, melynek arculatát a magyar DE_FORM Design Stúdió, szimbólumkészletét Nufolklore képzőművész tervezte a főszervezőkkel és a fesztivál kommunikációs csapatával együttműködve.

AZ ARCULAT

LOGÓ

A karakteres, egyedi logotípia az arculat minden elemén szigorúan a fekete-fehér kombinációt: a legerősebb fény-árnyék kontrasztot használja. Végig horizontális elrendezést követ (csak a fesztivál zászlaján van elforgatva 90 fokkal balra, de a pozitív-negatív terei így is harmonikusak maradnak). A betűk talpatlanok, erősen széthúzott, lineáris groteszk hatásúak. Az egyenes, szögletes betűszárakat oldják a hajlított vas- és alumínium csövekre emlékeztető negatív formák – itt elvékonyodnak a sziluettek. Az ipari csőhálózatok mellett az épületegyüttes részét képező alumíniumkohóra és gyártásra is utal ez a formavilág. A függőleges betűtengelyt lazítja a középső O betű 45 fokkal balra elfordított tengelye. Lekerekített, fehér tábla foglalja keretbe a logót, szögeket imitáló fekete pöttyökkel.

SZÍNEK

A fény-árnyék kontrasztot képviselő fekete-fehér mellett a hatalmas betonfelületekre utaló középszürke jelenik meg az arculatban a plakátok és a honlap háttereként – ez egyben jól kiemeli a fehér táblákat.

Neutrális- és pasztellszíneket a digitálisan mozgó texturált szénformákra applikált kristályokon láthatunk. Itt mennyiségi színkontraszttal találkozunk: a kristályokon megcsillanó monokróm színeket tompítják a nagy szürke és fekete felületek.

Emellett a fesztivál területén található nyomtatott térképen láthatunk színeket, melyek háttér színként funkcionálnak és segítik a navigációt a látogatók számára.

FONTOK

Funkciójának megfelelő, jól olvasható, talpatlan betűcsaládot használnak a tervezők, elnevezése: Apfel Grotezk, tervezője: Luigi Gorlero. Kerek és levegős, a neo-groteszk és geometrikus betűk által inspirált betűcsaládról van szó. Letisztult vonalak és magas x-magasság jellemzi a betűket. Az online és az offline felületeken is jól működik, a tervezők nem használnak betűpárosítást. A regular és a félkövér betűtípus használata, a betűméretek kontrasztja erős hierarchiát és feszültséget teremt. A hosszabb leírásokat eltekintve verzál betűket használnak a felületeken.

FORMÁK

Az arculat folyamatosan játszik a pozitív-negatív terekkel. Szögletes, kerek és természeti formák feszültségét láthatjuk. Végig megjelennek az alapformák: racionális, stabil téglalap, négyzet és a lágyabb, kerek körformák. A szabálytalan és torzított formák: széndarabok és kristályok visznek irracionalitást és játékot a felületekbe.

Az ikonok/ szimbólum szett nagyszerűen merít a létesítmény és a térség történetéből: torony, áram, szén- és geometrikus formák jelennek meg fekete-fehérben és különös nézőpontokból, ezzel többféle asszociációt indíthatnak el a nézőben.

Felismerhetőek számomra a kürtő alakú hűtőtornyok alulnézetből (körön belüli fény), a torzított három toronyhoz (a legtöbbet megjelenő szimbólum) szakrális jelleget társítok és életfára emlékeztet a vonalakból álló szénrajz. Ezek mind-mind új töltetet adnak az erőműről alkotott korábbi, épületszörny-szerű képembe.

KOMPOZÍCIÓS ESZKÖZÖK

Sokszor játszik a tervezőcsapat a szimmetrikus-aszimmetrikus és nyitott-zárt kompozícióval. A szigorúan középre zárt kereteken megjelenő információk mellett a szénformák “berobbannak” a plakátokra és a fesztivál honlapján is. Az ikonokon és fotókon a nézőpont elvét láthatjuk: minden elem izgalmas perspektívát s játékot képvisel. Gestalt elvek szempontjából az egymáshoz közel álló táblákra (reklám felületeken, honlap layoutban, plakátokon) jellemző a közelség elve, csoportnak érzékelem ezeket. A fekete-fehér ikonok vagy feliratok a hasonlóság elvére építenek, jól elkülönülnek más vizuális elemektől. A fesztivál honlapjának lenyíló menüjében az aloldalak tábláira a közös sors elve érvényesül, mivel vertikális elrendezésben ugyanolyan kereten jelennek meg szorosan egymás alatt.

FOTÓS ÉS ILLUSZTRATÍV ELEMEK

A karakteresen illusztrált, feszültséggel teli fekete-fehér szimbólumok a léptékváltással játszanak. A legkisebb (favicon) mérettől az online felületeken megjelenő hatalmas, mozgó szén szobrokig több méretben láthatóak. Utóbbiak megelevenednek, textúra és színes kristályok ölelik körbe ezeket.

A tervezőcsapat koncepciója, hogy a szén szobrokon megjelenő kristályformák a hőerőmű “feléledését” és az esemény futurista atmoszféráját jelképezzék.

Emellett találkozhatunk fotókkal az arculat prezentációjában: neutrális színek és beton, tégla felületek jellemzik a kisvárosnyi épületegyüttesről készült fotókat. A fesztivál hivatalos honlapján, közösségi média platformokon és a műsorfüzetben található fellépő művészek expresszív fotói többnyire monokrómok, szokatlan nézőpontokat és drámai hatást képviselnek. Hideg-meleg (kék-piros, kék-sárga) és fény-árnyék kontraszttal is találkozunk.

BRAND ÜZENET, CÉLKÖZÖNSÉG, SZÍNPSZICHOLÓGIA

Azt gondolom, hogy a fesztivál közönsége – az alternatív elektronikus zene követői – keresik az izgalmas és kísérletező felületeket, tereket, melyeknek megfelel az ipari komplexum nyers világa és a szervezők, grafikusok és művészek által létrehozott atmoszféra. A nemzetközi előadók vonzzák a nemzetközi közönséget. Univerzális és globálisan fogyasztható és értelmezhető arculatot hoztak létre a tervezők, a szimbólumok és magyar-angol nyelvű feliratok a közönség számára fogyaszthatóak. Az arculatban használt visszafogott színek vagy a színek hiánya engedi, hogy az élénk, expresszív fényvetítések és az épületek tereit újraértelmező mappingek tudjanak érvényesülni.

AZ ARCULAT TELJES KONCEPCIÓJA

A szervezőkkel készült cikkekből kiderül, hogy példa számukra a krakkói Unsound és a prágai Lunchmeat audiovizuális fesztivál. Ezeknek a fesztiváloknak a webes felületeit böngészve látok hasonlóságot a vizuális koncepcióban (színek és tipográfia használata, fotók hangulata és színhasználata).

A DE_FORM Stúdió Behance oldalán olvasható arculat leírása szerint a grafikai elemek (szén- és kristályszobrok és a szimbólumkészlet) fontos szerepet játszanak abban, hogy az erőmű revitalizációját és futurista atmoszféráját megjelenítsék.

Az arculat szerintem jól reflektál a helyszínre és annak történetére: az erőmű múltjára, jelenére és jövőjére is utal.

A grafikus stúdió és a szervezők koncepciója izgalmas és jövőbe mutató. Emellett több stílusirányzat is inspirálja a vizuális elemeket: indusztriális, futurista, brutalista és funkcionalista. Ezek a hőerőmű történetével összefonódva karakteres, bátor és feszültségekkel teli arculatot eredményeztek. Indusztriális, mivel visszaköszönnek a gépészeti megoldások: a logotípia vonalvezetése és a keretek/táblák, pöttyök/szögek ipari jelzőtáblákra emlékeztető formavilága. Futurista, mert jellemzik az expresszív, dinamikus, absztrakt, kísérletező formák, terek használata a logóban és tipográfiában. Brutalista, mivel a nyers beton felületek színe, egyes arculati elemek monumentalitása visszaköszönnek. Funkcionalista a letisztult tipográfia választását illetően.

OFFLINE ÉS ONLINE FELÜLETEK

A városi utcai plakátok vertikális irányúak, erős szöveg és elem méret hierarchiával találkozunk. Előnye, hogy bevonzza a tekintetet és felkelti a járókelők figyelmét és kíváncsiságát. A fekete szövegek mindenhol verzállal vannak szedve, ami fehér alapon olvasás szempontjából zavaró és sok a szemnek.

A hőerőmű területén található iránymutató táblák, zászlók keretbe foglaltak. Eligazodást segítő színeket a fesztivál területén található térképen találok.

A szervezők, művészek, sajtósok nyakba akasztható kártyáján jól megkülönböztethető szimbólumok jelzik őket. A fesztivál zászlaján balra 90 fokkal elfordítva szerepel az INOTA felirat, itt számomra absztraktabb hatású a logotípia, pozitív-negatív terei ebben az esetben is jól működnek.

A fekete, fehér, vagy neutrális színű merchandise termékeken (pólók és kiegészítők) praktikus megoldás a fekete-fehér grafikai játék. Fémes és transzcendens hatást adnak az arannyal, ezüsttel megnyomott vászontáskák.

Az expresszív, hivatalos honlap 12 oszlopos gridrendszerre épül asztali számítógépen. A főoldalon jelennek meg az információs elemek (nem mindig szabályosan). 1:1 arányú, négyzetes keretekbe foglalják a fellépő művészek fotóit és a torony ikon gombot. A keretek között szűk margó látható, feszült hatást teremt. A gombok negatívba fordulnak át, ha ráviszem az egeret. A szürke háttéren megjelenő mozgó 3D-s szénfigurák és kristályok visznek szabálytalanságot a keretes rendszerbe. Mobil nézetben is elcsúsznak a gridrendszerhez képest az információs táblák, a fellépők fotói egymás alatt helyezkednek el. Itt is szűk tér van a fotók között. Mindkét nézeten a shop aloldal új gridrendszerre épül, fekete háttérrel, ez zavaró számomra. A faviconon, az Instagram és Facebook profilképen a három torony szimbólum jelenik meg.

Az Instagram oldalon látható fellépők fotóin (2023-as fotók) horizontálisan alul és felül jelennek meg a fellépők nevei és általános információk fehér háttéren feketével, így jól elkülönülnek a színes, erős fény-árnyék kontrasztot használó fotóktól. A hivatalos Facebook oldalon is ezeket a fotókat láthatjuk, jelenleg a borítóképen egy szürkeárnyalatos texturált torony szimbólum jelenik meg. Engem zavar a honlap destrukturáltsága és expresszív felülete, itt fontos feladat az egységesség és az információk gyors elérése. Ezen egy letisztultabb layout segítene.

HIVATALOS ÉS REKLÁM FELÜLETEK

A hivatalos és reklám felületeken is megjelenik az elemek dinamikus játéka. A reklám felületeken látható bannerek (cooltix.hu, veszpreminfo.hu) a középre zárt, keretekbe foglalt fekete-fehér információk mögött a háttér szürke. A táblák előtt és mögött texturált szénkristályokat látunk. Az erős vizuális és kevés, nagyméretű szöveg figyelemfelkeltő.

ZÁRÓ GONDOLATOK

Az INOTA Fesztivál arculatának erőssége, hogy karakteres, bátor, megjegyezhető a formavilága és okosan köti össze a grafikai elemeket a helyszín történetével és atmoszférájával. Nagyon tetszik, hogy a Behance oldalon a plakátok és a műsorfüzet megelevenednek és a grafikai elemek a grid rendszeren számtalan variációban mozognak. Flexibilis, előremutató és progresszív ez a koncepció.

Az arculat számomra leginkább zavaró eleme a digitális felületek esetében a vizuális elemek túlzott használata. Túl dinamikus és villódzó az arculat, nem enged időt arra, hogy megpihenjen a szemem. A tervezők nem mindig használják a gridrendszert szabályosan, emiatt nem minden esetben érzem a következetes, átlátható, egységes vizuális megjelenést, számomra néha szétfolyik a látvány.

A 2023-as Európa Kulturális Fővárosa projektbe egy alternatív vonalat visz az INOTA Fesztivál és arculata. Nagyon jó ötletnek tartom a kihalt ipari létesítmények “újrahasznosítását” és örülök, hogy a fesztivál 2024-ben is megvalósult, s tovább vitte arculatában a grafikai elemeket.

Szerintem a fesztivált övező elképzelés értékes (számos magyar helyszínen lehetne megvalósítani ilyen jellegű eseményt) és sikerült bevonzania a fiatal közönséget, akik így láthatják a történelmi ipari építészeti múlt egy szeletét is. Remélem, hogy a szervezők által beleadott rengeteg munka idén is megtérül és az arculat kiforratlan elemei tovább csiszolódnak. Kedvet kaptam az esszéírás végére, hogy idén én is kilátogassak.

FORRÁS

Az arculat designere a DE_FORM Ügynökség.

A tervek a Behance felületén találhatóak meg, az elemzés további forrásai pedig a márka online felületei: weboldal, Facebook, Instagram. Az eseményről további információk találhatók ITT és ITT.

Ági munkáit itt követheted: